Home Fiber Patrol

Fiber Patrol   Nowość!


Pobierz karty katalogowe:  FiberPatrol PR,  FiberPatrol  ZR ,  Fiber Patrol PL

Nowa generacja systemów ochrony obwodowej i zewnętrznej  działających z wykorzystaniem światłowodu jako sensora.   Dostępne są następujące wersje systemu:

FiberPatrol PR– system wykrywający prób forsowania ogrodzeń. Ta wersja systemu rekomendowana jest szczególnie do zabezpieczania dużych obiektów. Jednym urządzeniem można monitorować sensor  o długości do 24km.  FiberPatrol  PR nadaje się również do zabezpieczania magistrali danych, w tym również przy wykorzystaniu wolnych włókien istniejącego światłowodu

FiberPatrol ZR – system wykrywający próby forsowania ogrodzeń z możliwością wydzielenia do 44 dowolnie skonfigurowanych stref detekcji.  Przeznaczony jest o zabezpieczania ogrodzeń o długości do 4,5km.

FiberPatrol PL – system dedykowany do ochrony rurociągów. Jednym zestawem można zabezpieczyć  odcinek do 72km

 

System Fiber Patrol wykrywa próby forsowania ogrodzeń poprzez ich:

 

Najważniejsze zalety Fiber Patrol:

 • FiberPatrol posiada możliwości niedostępne dla innych systemów z sensorem światłowodowym:
  • zapewnia wykrywanie i lokalizacja wtargnięć symultanicznych
  • przecięcie sensora nie powoduje awarii całego systemu.
 • Możliwość zabezpieczenie do 24km ogrodzenia jednym kablem sensorycznym
 • Monitorowanie ogrodzenia z dokładnością do kilku metrów
 • System jest całkowicie pasywny i odporny na wszelkiego rodzaju zakłócenia  elektryczne i elektromagnetyczne
 • Duża skuteczność i niezawodność
  • zaawansowane algorytmy adaptacyjne działające na kilku poziomach
  • możliwość programowania odrębnych parametrów detekcji dla  wspinania się i dla przecinania ogrodzenia
  • solidne wykonanie i dopracowana konstrukcja – średni czas bezawaryjnej pracy MTBF  100.000h
 • Prostota i łatwość  wykonywania instalacji
 • Pełna diagnostyka z jednej lokalizacji, z poziomu skomputeryzowanej stacji roboczej
 • Możliwość bezpośredniej integracji z innymi sensorami Senstar – dzięki zastosowaniu kompatybilnych interfejsów sieciowych i wspólnego pakietu oprogramowania

Z uwagi na wysoki koszt elementów optycznych i elektronicznych, a niski koszt samego sensora światłowodowego stosowanie sytemu  jest opłacalne na dużych obiektach, szczególnie jeżeli wymagana jest dokładna lokalizacja wtargnięć.   Im większy obiekt tym mniejszy koszt jednostkowy w przeliczeniu na 1mb bieżący.

Opis i sposób wykonania

System FiberPatrol  składa się z:

 • Kontrolera Optycznego – generującego impulsy laserowe, oraz zawierającego obwody do precyzyjnego rejestrowania przechodzących przez światłowód impulsów , w tym również promieniowania rozproszonego i odbitego w miejscach odkształceń i drgań sensora.Moduł optyki systemu Fiber LR
 • Skomputeryzowanego sterownika stref – zapewniającego cyfrowe przetwarzanie i analizowanie odbieranych sygnałów,  a także oprogramowanie niezbędne do zarządzania alarmami, bazę danych itp. 
 • Kabla sensorycznego – stosuje się wielowłóknowy kabel światłowodowy z włóknami  jednomodowymi.  Producent zapewnia  dostępność gotowych modułów terminujących montowanych na końcach sensora, oraz zestawów naprawczych do kabla światłowodowego.

Zasada działania -FiberPatrol działa na zasadzie  analizy zaburzeń impulsu laserowego powstających w miejscu wibracji lub odkształcenia sensora.   W odróżnieniu od innych podobnych systemów Fiber LR wykorzystuje  efekt tzw. rozpraszania Rayleigha,  powodującego rozproszenie i odbicie części fotonów w miejscu zaburzenia wiązki laserowej.

Sposób Wykonania

Sensor światłowodowy  instaluje się bezpośrednio do struktury ogrodzenia. Wysokość prowadzenia sensora zależy od konstrukcji  i wysokości ogrodzenia. Dla typowych płotów  z siatki lub paneli o wysokości do 2,5m sensor montuje się w połowie wysokości ogrodzenia.

rysunek-ntelliflex

Elektroniczny sterownik stref  oraz moduł optyczny umieszcza się wewnątrz budynku w  typowej szafie Rack.   Na zewnątrz wyprowadza się wyłącznie sensor światłowodowy (część umieszczoną w gruncie pomiędzy elektroniką a ogrodzeniem „dezaktywuje się”)

Kablem sensorycznym  można zabezpieczać bramy i furtki uchylne. W przypadku bram przesuwnych lub często używanych wskazane jest  ich zabezpieczenie dodatkowym czujnikiem (barierą IR lub MV). 

Sensor można instalować również wewnątrz zasieków Concertina. Wymagane jest wówczas zastosowanie dodatkowej osłony (np. peszel metalowy, lub plastikowy grubościenny odporny na warunki atmosferyczne i promieniowanie UV)

Po wykonaniu  sensor można wirtualnie podzielić na wiele dowolnie wytyczonych i  niezależnie raportowanych stref (sektorów) detekcji .

Sterownik stref umożliwia programowanie  parametrów pracy systemy na dwóch poziomach:

 • kalibrację całego odcinka sensora
 • kalibrację indywidualną każdej z wprowadzonych przez użytkownika  stref (sektorów
Integracja z innymi systemami

Producent zapewnia i ułatwia tworzenie rozległych systemów umożliwiających wykorzystanie różnego typu sensorów, oraz bezpośrednią integrację z nadrzędnymi systemami monitoringu i telewizji dozorowej CCTV

 • Wszystkie typu sensorów Senstar mogą być wyposażone w kompatybilny ze sobą interfejs sieciowy. Umożliwia to wspólne zarządzanie, programowanie, wizualizację stanu wszystkich urządzeń z poziomu tego samego pakietu oprogramowania
 • Wszystkie sensory Senstar posiadają dodatkowe wejścia umożliwiające bezpośrednie podłączenie do Sieci Silver innego typu czujek (np. barier IR)
 • W konfiguracji sieciowej zapewniona jest możliwość cyfrowej integracji z nadrzędnym systemem wizualizacji i monitoringu, lub bezpośrednio z telewizja dozorową CCTV

Dostępne są gotowe aplikacje dla systemów InproBMS, Akson. W skład pakietu oprogramowania wchodzą narzędzia ułatwiające pisanie nakładek integracyjnych:

 • pełna biblioteka API
 • narzędzie umożliwiające tworzenie sieci wirtualnych symulujących działanie rzeczywistych systemów (Network Simmulator)
 • narzędzie ułatwiające pisanie nakładek integracyjnych (SDK- Softwerare Development Kit)
Zalecane Ogrodzenia

Sensor FiberPatrol będzie reagował na drgania  i odkształcenia ogrodzeń metalowych i drewnianych.  Jednakże do skutecznego działania czyli dużego prawdopodobieństwa wykrycia intruza przy małej ilości przypadkowych alarmów  należy kierować się następującymi wytycznymi:

 • Zalecana wysokość ogrodzenia wynosi 2,2m lub więcej. Absolutnie minimalna wysokość wynosi 1,8m (niskie ogrodzenia można pokonać szybciej a nawet w ogóle bez kontaktu fizycznego z nimi – wówczas system nie załączy alarmu)
 • Skuteczność działania systemu podnosi zastosowanie dodatkowych elementów utrudniających forsowanie ogrodzenia- przede wszystkim zasieków Concertina na zwieńczeniu. W przypadku zastosowania Concertiny powinna ona być montowana tak żeby przylegać bezpośrednio do górnej krawędzi siatki lub paneli ogrodzenia.
 • Powinno być utrudnione forsowanie ogrodzenia dołem (pod siatką lub panelami).  Można to osiągnąć poprzez zastosowanie zasieku ostrzowego płaskiego wkopanego do połowy w grunt.
 • Ogrodzenie powinno być stabilne i mieć solidną konstrukcję. W przypadku zastosowania siatki plecionej  powinna być ona wykonana z drutu ocynkowanego o średnicy co najmniej 2,5mm. System będzie działał gorzej na siatce powlekanej powłoką PVC, szczególnie jeżeli drut w środku będzie miał małą średnicę.
 • Elementy ogrodzenia (szczególnie należy zwrócić uwagę na bramy i furtki) nie mogą wzajemnie uderzać o siebie pod wpływem wiatru

 

© 2014 - RABAN S.p. Z.o.o. S.p. k. (Dystrybutor Senstar) | Poznań, Poland